Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fámy o radaru v Brdech

Radar v Brdech a antirakety v Polsku ochrání území ČR před případným raketovým útokem

Protiraketová obrana v ČR a Polsku je primárně určena k obraně území USA. Je konstruována k sestřelování mezikontinentálních balistických střel ve střední fázi letu (mimo atmosféru). Nedokáže sestřelit rakety středního doletu, vystřelené např. z často zmiňovaného Iránu. Tento fakt potvrdil i generál H. Obering, ředitel americké raketové obrany, ve svém projevu z ledna roku 2007, kdy prohlásil, že radar bude primárně sloužit k obraně jiných amerických radarů umístěných v Británii a v Grónsku.

Radar a celý protiraketový štít nemůže být použit jako útočná zbraň

Je jasné, že radar sám o sobě velký vítr v řadách protivníka nenadělá. Na druhou stranu každý útočník si před akcí kryje svá záda. A podobně jako rytíř v dávných dobách vyrážel do boje nejen s mečem, ale i štítem, i v současnosti slouží prvky protiraketové obrany jako štít proti zbraním napadeného státu.

Existuje akutní hrozba útoku balistickými raketami "darebáckých států" na ČR

Stát se může samozřejmě cokoliv. Pokud ale vnímáme jako hrozbu neexistující rakety států, které nemají jediný důvod na nás zaútočit, navíc pod hrozbou odvetného útoku, který by je vymazal z mapy, měli bychom vážně uvažovat např. o stavbě obranného deštníku proti meteoritům.

Výstavba prvků protiraketové obrany má v USA jednoznačnou podporu napříč politickým spektrem

Často opakované a zkreslující tvrzení. To, jak je v USA silná podpora Bushovým plánům na rozšíření protiraketové obrany, ukazuje např. postoj Kongresu Spojených států, který zásadním způsobem seškrtal rozpočet pro tento projekt a finance na raketová sila v Polsku neschválil vůbec. Kriticky se o plánu vyjádřil i bývalý prezident Bill Clinton. Rozhodující bude postoj budoucího amerického prezidenta / prezidentky. Ovšem už teď je nanejvýš pravděpodobné, že priority Bushových následovníků budou zcela jiné.

Domněnka, že americké rakety a radar ve střední Evropě nastartuje nové kolo závodů ve zbrojení, je nesmysl

Zde stačí uvést jen několik základních faktů: Návrh obranného rozpočtu USA pro rok 2009 je nejvyšší v historii. Rusko již několikrát jasně deklarovalo, že americký postup jej donutil k vývoji zcela nových, efektivních prostředků překonávání libovolné protiraketové obrany. Navíc Německo a Francie žádají Rusko, aby přehodnotilo odstoupení od Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (CFE), jež bylo reakcí na americké aktivity v ČR a Polsku, neboť se obávají nových závodů ve zbrojení. Třetí klíčový hráč Čína vlastnící dosud pouze asi 20 strategických mezikontinentálních raket je i omezeným protiraketovým systémem velmi znepokojen. Proto už začíná výrazně navyšovat svůj stávající jaderný potenciál.

Radar bude nejbezpečnějším místem v ČR

Není žádným tajemstvím, že prvky protivzdušné obrany jsou v každém konfliktu primárním terčem. Pokud bude radar v ČR, stane se strategickým cílem číslo jedna. To potvrzují i výhrůžky Ruska, které bez zástěrky ohlásilo, že pokud Američané radar v Brdech postaví, stane se cílem pro jejich rakety. To, že radar nebude jen potenciálním cílem pro balistické střely, ale i pro případný útok teroristů, není snad ani nutné rozebírat.

Lidé by o této otázce neměli rozhodovat v referendu, nikdo by pak nenesl za konečný verdikt politickou odpovědnost.

Znáte nějakého českého politika, který by byl ochoten přiznat politickou odpovědnost za své chyby? V situaci, kdy podpora či odmítání výstavby radaru mají v parlamentních lavicích téměř stejnou podporu, není odpovědnější nástroj pro rozhodnutí této otázky než všeobecné referendum.