Kauza radar: Pusťte nás do USA, žádají zbrojovky
Jde o dokument, který by českým podnikům zásadně usnadnil cestu k zakázkám amerického ministerstva obrany.
Podle americké legislativy nemůže s tamními zbrojovkami spolupracovat žádný partner ze země, která neobdržela zvláštní certifikát. Firmy z "nekvalifikovaného" státu musí při každém obchodě žádat o speciální výjimku.
"Je to největší brzda k tomu, abychom mohli spolupracovat s americkými podniky," řekl Aktuálně.cz Jiří Hynek, prezident Asociace obranného průmyslu.
Chceme dohodu ještě před radarem
Mezi takzvané kvalifikované země patří například Velká Británie, Francie či Norsko, ale také Egypt, Portugalsko, Turecko, Řecko nebo Rakousko.
Hynek uvedl, že by chtěl, aby příslušná dohoda byla se Spojenými státy uzavřena ještě před podpisy dvou smluv, které řeší fungování americké radarové základny v Brdech.
"Mám obavu, že pak už by se nic nedohodlo," tvrdí Hynek. Dodal, že hovořil s několika zástupci velkých amerických firem, kterým současné komplikované vztahy s českými firmami také vadí.
Jednání s Američany jsou teprve na počátku
Vyjednávání se Spojenými státy má na starosti ministerstvo obrany. Z informací, které armáda poskytla, vyplývá, že se dohoda usnadňující přístup českých zdrojovek na americký trh nejspíš neuzavře ještě před podpisem obou základních smluv o radaru.
"Jednání jsou v počáteční fázi," řekl Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany. Dodal, že obě strany si zatím vyjasňují své pozice a vyměňují si základní informace.
"Byli bychom ale rádi, kdyby se podařilo uzavřít příslušnou dohodu do konce letošního roku," poznamenal Sýkora. Smlouvy o radaru by přitom mohly být podepsány už za několik týdnů.
Češi jako pomocní dělníci?
Ministerstvo navíc tvrdí, že o třetí dohodě se jedná nezávisle na radarových smlouvách. Podle Jiřího Hynka z Asociace obranného průmyslu je však dohoda důležitá také k tomu, aby české firmy dostaly zajímavé zakázky přímo při stavbě radaru v Brdech a neskončily jako pomocná pracovní síla.
Americká společnost Raytheon, která bude mít případné vybudování radarové základny na starosti, zveřejnila první představu o tom, jak by se na stavbě mohly podílet české firmy. A jde spíše o pomocné, nenáročné práce, jako je třeba oplocení staveniště, stavba budov na základně, odklízení sněhu, údržba silnic či odvoz odpadků.
Autor: Ondřej Besperát